Zöldtetőnek nevezzük az olyan födémeket, ahol a "zöld" rész és a "tető" rész szerves egységet alkot, együtt kerültek kialakításra és megépítésre. (azaz a teraszra kitett cserepek nem tekinthetők zöldtetőnek). A zöldtetőnek számos előnye van (igazából csak előnye van, ha jól van kialakítva, hátránya nincs), ennek ellenére hazánkban elég lassan terjed. Társasházak, garázsok, kocsibeállók, buszmegállók - aminek teteje van, az legyen zöld!
A zöldtető alapvetően két féle lehet: extenzív és intenzív.
Az extenzív zöldtető 10-15cm-es termőrétegbe ültetett, helyi, szárazságtűrő növényeket jelent. (az "ősgyepnek" is hívott társulás növényeiből: varjúháj félék, pozsgások, stb.) A tető "zöld", annak minden jó tulajdonságával együtt, de mélyebb gyökerű növények ültetésére, illetve kert-szerű használatra nem alkalmas. (A néhány centis földet és a növényeket könnyű kitaposni, és a szerkezet sem a súly hordozására lett tervezve. A járó/ülő felületeket ilyenkor külön kell kialakítani, betonozni, stb.) Minden olyan helyre tökéletes, ahol valamilyen okból nincs lehetőség a folyamatos gondozásra (nehezen hozzáférhető, nincs igény rá, stb.), pl. kocsibeállók, buszmegállók, csarnoképületek, stb. tetejére.
Az intenzív zöldtető már komolyabb előkészületet ígényel, de sokkal látványosabb eredményeket lehet elérni, mert a tetőn az igazi kertekhez hasonlóan, majdnem minden dísznövény alkalmazható. A legalább 30, de inkább 50 cm vastag talajra bármit lehet ültetni, még kisebb fákat is akár. Gyakori elemek az ilyen tetőkön a játszóterek, kisebb tavak, veteményesek, legalább olyan sokoldalúan alakíthatók és használhatók mint egy "igazi" kert. Viszont az "igazi kertekhez" hasonlóan rendszeres ápolást és öntözést, tápanyag-utánpótlást, és gyomtalanítást igényelnek.
Természetesen semmi sem fekete-fehér, így léteznek, sőt egyre népszerűbbek a "kevert" megoldások, amikor a tető egy része intenzív, azaz pihenő kertté kialakított, másik része pedig extenzív, ahol a növényeké az uralom.
A zöldtető előnyei:
-A zöldtető télen fűt, nyáron hűt. (energiamegtakarítás) Pl egy panelház legfelső szintjén nyáron a plafon közelében 42 fokos a levegő hőmérséklete, addig tíz centiméter zöldtető estében csak 20 fok.
-A zöldtető által csökkentett hőingadozás növeli az adott épület szerkezetének élettartamát, védi a szigetelést az UV-sugárzástól és az elöregedéstől.
-Növeli az ingatlan értékét is. Linzben például 30 százalékkal nőtt az olyan ingatlanok ára, melyeken zöldtetőt alakítottak ki.
-Összehozza a ház közösségét, a közösségi kert gondozásával, építésével.
-Ellenőrzött, minőségi zöldégeket juttat a lakóknak.
-Komoly életteret biztosít madaraknak, rovaroknak, jelentős mennyiségű port, szennyeződést köt meg miközben oxigént termel.
-Megköti a csapadékot, tárolja, és felhasználja.
Intenzív zöldtető az erózió miatt max 10 fokos dölésszögű lehet (ez elég sok építési osztálynál kiviszi a biztosítékot), extenzív a megfelelő technológia használatával lehet ennél jóval meredekebb is.
Utólagosan kialakítani mindkettőt lehet, de a földréteg és a növények súlya miatt az intenzív tetőnek jóval magasabbak a költségei. Extenzív zöldtetőt akár egy tetőszigetelés/felújítás költségéből is ki lehet hozni, érdemes megkeresni az ezzel foglalkozó cégeket. Panelházak tetején az állandó problémát jelentő beázásokat véglegesen megszünteti, és nem sokkal nagyobb a kialakítás költsége, mint a folyamatos bitumenezésé. Azt se felejtsük el, hogy az európai nagyvárosok között Budapesten az egyik legalacsonyabb az egy főre jutó zöldterületek aránya. Az extenzív zöldtetőn ugyan nem lehet pokrócon piknikelni, de a város levegőjének minőségét egy, a képen látható megoldás tudná javítani...
Magyarországon a zöldtető építéssel foglalkozó cégeket a ZÉOSZ fogja össze, érdemes náluk kezdeni a böngészést.